TeknolojiTrend

Kendini Tanımlamanın Yeni Yolu: Emojiler

Happn

 

Tanışma uygulaması happn’ın yakın zamanda kullanıcı profillerinde bir araştırma gerçekleştirmiş. Araştırmadan çıkan sonuç; Online flörtte en çok romantizmin simgesi olan kalp emojisi ❤️ kullanılıyor. Bunun yanında ayrıca erkekler kendilerini tanıtırken yüzde 64,30 oranıyla kadınlara göre daha çok emoji kullanıyor.

Hoşlandığınız kişinin karakterini anlamak için dış görünüşünden, giyim tarzına; konuşma tarzından el izine kadar pek çok özelliğini yorumlamak artık eskide kaldı. Günümüzde, karşınızdaki kişinin mesajlaşırken ya da profilinde kendini tanıtırken hangi emojileri kullandığı daha fazla önemseniyor.

Japon arayüz tasarımcısı Shigetaka Kurita’nın tasarladığı emojiler, artık mobil dünyada mesajlaşmanın olmazsa olmazı durumunda. Ancak emojileri sadece yazdıklarımıza duygu katmak için kullanmanın ötesinde kendimizi tanımlamak için de kullanıyoruz. Emojiler karakter ve duygular hakkında çok şey anlatıyor. Hayatın her alanının hızlandığı günümüzde, emojiler de duyguları ifade etmenin en hızlı ve kolay yöntemi haline geldi.

Paris merkezli tanışma uygulaması happn tam da bu nedenle insanların kendini hangi emojilerle ifade ettiklerini araştırdı. Araştırma kapsamında, kullanıcılarının profillerinde kendilerini tanımlamak için kullandıkları emojiler dikkate alındı. Fakat uygulama içi mesajlaşmalarda kullanılan emojiler gizlilik ve güvenlik kuralları gereği bu araştırmaya dahil edilmedi. İşte araştırmanın ortaya çıkardığı ilginç sonuçlar:

En çok kullanılan emoji kalp ❤️

Kullanıcıların kendilerini profillerinde tanımlarken en sıklıkla kullandığı emoji kalp ❤️ oldu. İkinci sırada tamam anlamında kullanılan işaret ✌️yer alıyor. En çok kullanılan üçüncü emojinin ise göz kırpan gülen yüz olduğu ortaya çıktı.

Erkekler emoji kullanmayı daha çok seviyor

Erkeklerin emoji kullanmayı kadınlara göre daha çok tercih ettiği ortaya çıktı. Uygulamayı kullanan erkeklerin yüzde 64,30’u profillerinde kendileri hakkında bilgi verirken emoji kullanıyor. Kadınlarda ise kendilerini emojilerle ifade edenlerin oranı yüzde 35,7 oldu.

Türkiye emoji kullanımında 14. sırada

Kendinden bahsederken emoji kullanmayı en çok seven ülke Hindistan. Onu sırasıyla Danimarka, Norveç, Şili ve Brezilya takip ediyor. Türkler ise profilinde en çok emoji kullananlar listesine 14. sırada bulunuyor.