ModaTeknolojiTrend

Nike PS4’e Özel PG2’yi Tanıttı

PG2

Nike, NBA’in en başarılı oyuncularından biri olan Paul George’a özel basketbol ayakkabısı PG2’yi görücüye çıkardı. Paul George’un Playstation sevgisine gönderme yapan PG2’nin dinamik, yıldızlı arka plan teması, ayakkabıdaki bir kod sayesinde PlayStation 4’te kullanılabiliyor.

Hem PG1 hem de PG2’nin tasarımcılığını yapan Tony Hardman, şunları kaydetti: “Nike Basketbol’un geçmişi, zaman içinde birlikte çalıştığımız sporcular, bu işbirliklerinden ortaya çıkan ayakkabıların verdiği heyecan ve popüler kültürün bir parçası haline gelmeleri düşünüldüğünde, bu mirasın bir parçası olmak büyük bir görev. Biz de, bu çabaya kendi damgamızı vurmaya çalışıyoruz.”

İşte George ve Hardman’ın, kendi damgalarını taşıyan etkileyici basketbol ayakkabıları tasarlarken bağlı kaldıkları beş kural;

Basketbolun ötesine geç

George’un video oyunu oynamayı sevdiği bir sır değil. Hatta kendisini NBA’deki en büyük oyun tutkunlarından biri olarak tanımlıyor. George’un bu tutkusuna ve PS4’e gönderme yapan PG2 ile yıldız sporcu bu iki dünyayı bir araya getiriyor.

Ayakkabıda PlayStation’a pek çok gönderme var ve ışıklı dil de bunlardan biri. Ayakkabının her parçasını, PlayStation ekibiyle doğrudan işbirliği içerisinde geliştirdiklerini söyleyen Hardman, “Ayakkabıya kattıkları bir detay özellikle etkileyici. Tasarladıkları dinamik, yıldızlı arka plan teması, ayakkabıdaki bir kod sayesinde PlayStation 4’te kullanılabilecek. Bu harika grafiği biz de ayakkabının alt kısmında kullandık” dedi.

Avantaj kat

Daha ziyade botu andıran bir tasarıma sahip olan ve bağcıkları daha ön planda yer alan PG1’in aksine, PG2 daha geleneksel bir dil yapısına sahip. Ancak George, kendi imzasını taşıyan serinin ayağı sıkıca sarma özelliğiyle anılmasını istediği için, Hardman ayakkabının ön kısmında “dinamik kanatlar” adını verdiği yeni bir parça tasarladı. Bu sayede ayakkabı, bir önceki sisteme göre aynı ölçüde ayağı kavradığı gibi, yeni estetiği ile aynı zamanda daha da rahat ettiriyor.

Rötuşla, sonra tekrar rötuşla

George’un en sevdiği sözlerden biri, “Ay’ın yüzeyinde ayak izleri varken, gökyüzü sınır değildir.” Bu söz, yalnızca California’daki ufak Palmdale kasabasında başlayıp NBA’e ulaşan yolculuğunu anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda ister defansta ister ofansta olsun, atılan ilk adımın başarıda kritik bir rol oynadığını hatırlatıyor.

Hardman, yeni tasarımı şöyle açıklıyor: “Ön ayaktaki Zoom Air ünitesinin boyunu 10 milimetre artırdık. Ayrıca Zoom Air ile ayak arasında ince bir köpük katman olan PG1’in aksine, PG2’de ayak, Zoom Air ile doğrudan temas halinde. Bu sayede, Zoom Bag ayağın tabanından zemine kadar kesintisiz bir şekilde uzanıyor ve bu da George’a büyük bir itiş gücü sağlıyor.”

Gelecek nesil için tasarla

Ancak nihayetinde, PG serisi yalnızca George için geliştirilmedi. Hardman ile birlikte PG, hem George hem de gelecek vaat eden gençler için çözümler üretiyor. Birçok profesyonel oyuncunun PG1’i benimsedikleri düşünüldüğünde, bu ikilinin başarılı bir kort ayakkabısı yaratmanın sırrına ulaştıkları ortada.

Ayağı daha iyi sarma ve daha hızlı yanıt vermenin dışında, PG2’de yapılan iyileştirmeler ayrıca ayakkabının yeri daha iyi kavramasını da sağlıyor. George’a göre, sporcular yeni ayakkabıda, PG1’de sevdikleri tüm özellikleri ve daha fazlasını bulacaklar.

Bırak performans konuşsun

George da Hardman da tasarımın, sporcu imzalı ayakkabı geliştirme denklemindeki değişkenlerden yalnızca biri olduğunun farkındalar. George’un performansı da aynı ölçüde önem taşıyor. Kendi imzasını taşıyan bir çift ayakkabıyı hak ettiğini kanıtlamak ve en zorlu koşullarda bile işe yarayacak bir spor ayakkabı geliştirebildiğini göstermek, ayakkabılara adını veren sporcunun sorumluluğunda.