Sağlık

Hava kirliliği ölüm saçıyor

FESTANDFASHION.COM – İnsan sağlığını tehdit eden ve her geçen yıl daha tehlikeli hale gelen hava kirliliği kaynaklı ölümlerde hızlı bir artış yaşanıyor ve bu ölümler en çok kronik hastalığı olan kişilerde meydana geliyor.

Avrupa Çevre Ajansı’nın raporunda 2021’de Avrupa’da yaklaşık 400 bin ölümün hava kirliliği ile ilişkili olduğu ve özellikle kronik hastalıkları olan kişileri etkilediği belirtildi. Avrupa Çevre Ajansı, 2021 verileri için 41 ülkede yaptığı araştırmalarda özellikle kalp hastalığı olan kişileri etkileyen ince partikül madde kaynaklı kirlilik nedeniyle 253 bin kişinin hayatını kaybettiğini saptadı. Rapora göre diyabetli kişiler için en zararlı olan azot dioksit kaynaklı kirlilik nedeniyle 55 bin ölüm gerçekleşti. Kısa ozon maruziyeti de 22 bin ölüme neden oldu.

2021’de ince partikül maddeden kaynaklanan kirlilik nedeniyle en fazla ölüm Polonya, İtalya ve Almanya’da meydana gelirken; Estonya, İzlanda gibi Kuzey Avrupa ülkeleri en az etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre azot dioksitten kaynaklanan hava kirliliği ve kısa süreli ozon maruziyeti nedeniyle gerçekleşen ölümler ise en çok Türkiye, İtalya ve Almanya’da yaşandı.

Avrupa’da 50’nci yılını kutlayan, Japonya’da 100. yaşını kutlamaya hazırlanan iklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, dış ortamdaki hava kirliliğinden uzaklaşıp sağlıklı iç havaya ulaşmak isteyen tüketiciler için özel teknolojiler üretmeye devam ediyor. Çevreci ve inovatif cihazlarıyla iklimlendirme sektörüne yön veren Daikin, patenti kendisine ait üstün Flash Streamer teknolojisine ve elektrostatik HEPA filtreye sahip hava temizleme özellikli klimaları ve hava temizleme cihazları ile kullanıcılarının iç ortam hava kalitesini artırmalarını sağlamak için çalışıyor.

En küçük partikülleri bile yakalayan cihaz

İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin’in ince partikül maddeleri bile yakalayan özel bir teknolojisi bulunuyor. MCK55W Hava Temizleme Cihazının sahip olduğu ‘Flash Streamer’ teknolojisi yüksek hızlı elektronlarla toz, polen, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde partiküller ilk aşamada yok olmaya başlıyor. Cihaz, standart toz ve koku sensörlerinin yanı sıra çok daha hassas PM 2.5 sensörleri de barındırıyor. Böylece gözle görülmeyecek kadar küçük olan ve solunum yollarına zarar veren partiküller dahi cihazda hapsedilip etkisiz hale getiriliyor. MCK55W aynı zamanda hava kuruluğuna ve zararlı partiküllere karşı koruma için güçlü nemlendirme sunarak kullanıcıların cildini, boğazını ve burun deliklerini kuruluğa karşı korumada destekleyici bir teknolojik ürün olarak öne çıkıyor. Bir su haznesi desteğiyle bu özelliği sağlayan cihaz, ihtiyaç duyulan nem oranını da sağlayabiliyor.

Alerjenleri uzak tutan teknoloji

Daikin’in ileri teknoloji kliması Shira Plus, temiz ve kaliteli iç hava sağlama konusunda öne çıkan cihazların başında geliyor. Streamer ünitesinden bırakılan yüksek hızlı elektronlar; alerjen ve koku molekülleri ile çarpışarak onları ayrıştırıp yok ederken; titanyum apatit hava filtresi ile havada bulunan büyük partikülleri tutuyor. Apatit, yüksek tutuş gücüyle havadaki istenmeyen koku ve zararlı partikülleri yakalayarak titanyumun etkisini artırıyor ve titanyum (Ti02) havadaki istenmeyen kokuları hapsediyor. Gümüş alerjen giderici ve hava temizleyici filtre polen ile toz akarı gibi alerjenleri yakalıyor; yüzde 99 ve daha fazlasını ortadan kaldırarak sürekli temiz hava sağlıyor. Tüm bu özelliklerin bir araya gelmesiyle ev içi alerjen maddeler kullanıcılara ulaşmadan filtrelenerek yok ediliyor.